GABA W „PIGUŁCE”, CZYLI KILKA FAKTÓW ZE SKOMPLIKOWANEGO ŚWIATA NEUROPRZEKAŹNIKÓW

MOTYWACJA – CZY WIESZ, ŻE MOŻESZ MIEĆ NA NIĄ WPŁYW?
Styczeń 31, 2020
JAK MEDYTOWAĆ – KRÓTKI PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Styczeń 31, 2020

Związki chemiczne, które przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi są szerzej znane jako neuroprzekaźniki. Odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu na wielu płaszczyznach, m.in. fizycznym, emocjonalnym czy psychicznym, są tym samym uznawane za ważne ogniwo komunikacyjne pomiędzy jego częściami. Brzmi znajomo? Bo dobrze znane poczucie szczęścia, przysłowiowe „motyle w brzuchu” czy popęd seksualny, to efekt działania właśnie neuroprzekaźników, których na ten moment wyszczególniono w ludzkim organizmie naprawdę wiele. Dlatego też podstawowa wiedza z zakresu układu nerwowego jest niezbędna dla lepszego zrozumienia procesów i zjawisk zachodzących w ciele każdego z nas. 

Serotonina, dopamina czy adrenalina to tylko niektóre z powszechnie znanych nazw neuroprzekaźników, które pełnią ważne funkcje regulacyjne. Zarówno ich nadmiar jak i niedobór, ciągną za sobą szereg niekorzystnych czy przykrych dolegliwości, które znacząco mogą wpłynąć na nasze zdrowie i jakość życia w ogóle. Pośród nazw tych najlepiej poznanych warto wyróżnić również kwas gamma-aminomasłowy, czyli neuroprzekaźnik kryjący się pod nazwą GABA. Polecany również w formie suplementu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, sen czy pracę trzustki. Dlatego też zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.GABA W „PIGUŁCE”, CZYLI KILKA FAKTÓW ZE SKOMPLIKOWANEGO ŚWIATA NEUROPRZEKAŹNIKÓW

SPOKÓJ I RÓWNOWAGA

Neuroprzekaźnik GABA, choć mówi się o nim głównie w kontekście prawidłowego funkcjonowania mózgu, został zlokalizowany również w innych organach poza układem nerwowym, takich jak wątroba i płuca. Jego rola w układzie nerwowym opiera się głównie na działaniu hamującym, przez co jego niedostatek nie jest korzystny dla zdrowia człowieka. Nadpobudliwość nerwowa, bo to właśnie GABA jest odpowiedzialny za uczucie spokoju czy redukcję stresu, w dłuższej perspektywie czasu z pewnością odbiłaby się na ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej, a także relacjach z otoczeniem. Nieprawidłowe działanie tego neuroprzekaźnika wiąże się również m.in. ze stanami lękowymi, depresją czy poczuciem niezidentyfikowanego niepokoju. Dlatego też kiedy skarżymy się na gorsze samopoczucie czy gorszy sen związany z nadmiarem obowiązków, niektórzy chętnie sięgają po suplementy diety z zawartością kwasu gamma – aminomasłowego. Tego typu preparaty są polecane nie tylko aktywnym sportowcom, ale również każdemu, kto w skutek codziennych obowiązków i zmęczenia ma problemy z zasypianiem, czuje się nadmiernie pobudzony i zmęczony. Pośród najpopularniejszych opinii o efektach zażywania suplementów z GABA, wyróżniają się opinie o lepszej regeneracji organizmu, głębszym śnie bez wielokrotnego wybudzania się w nocy czy lepszej koncentracji podczas pracy. Należy jednak pamiętać, że nadmiar kwasy gamma – aminomasłowego w organizmie również nie jest wskazany, dlatego należy mieć to na uwadze jeśli po konsultacji ze specjalistą zdecydujemy się na zażywanie preparatów z jego zawartością. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych należą: przyspieszone bicie serca czy nadmierna senność.

Komentarze są wyłączone.